Korzystanie z facebooka, twittera czy instagrama jest w dzisiejszych czasach powszechne, jednakże niewiele osób zastanawia się tak naprawdę, dlaczego w ogóle coraz więcej swojego czasu przeznaczamy na to, aby sprawdzić, co na śniadanie zjadł nasz kolega, czy też kto zrobił śmieszne zdjęcie swojemu kotu. Z jakiego powodu więc tak ciężko jest się od tego odzwyczaić?

Magia przyzwyczajeń
Kiedy w telefonii komórkowej wreszcie pojawiły się innowacje (to znaczy połączenie z internetem stało się tańsze) ludzie rzucili się do robienia zdjęć, oraz pokazywania tego, co robią w swoim życiu. Wtedy też większość osób przyzwyczaiła się do tego, aby oglądać ciekawostki z życia innych, oraz różne, mało przydatne fakty. Psychologowie często uznawają, że przyzwyczajenie się do tego stanowi pewien mechanizm sedacji – czyli opanowania siebie, tak jak na przykład pocieranie nosa, czy delikatne pociąganie ucha – robimy to bezwiednie, ponieważ coś nas zestresowało, bądź też chcemy osiągnąć podobny rezultat do tego, co działo się po raz pierwszy, kiedy przeglądaliśmy swoje social media.
Presja społeczna
Dobrym przykładem tego, dlaczego ludzie się uzależniają od social mediów jest to, że jeśli z nich nie korzystasz – to po prostu ,,nie istniejesz” – co może grozić wydaleniem cię z grupy znajomych, przez co wiele osób po prostu zaczyna jak ich koledzy – przeglądać social media bez ustanku. Naturalnie polubienia oraz sama aktywność również wymaga trochę zaangażowania, więc osoba, która obraca się w danym gronie ludzi coraz częściej sprawdza social media, aby nie została ona odrzucona przez resztę na boczny tor.
Czy da się odzwyczaić od social mediów?
Oczywiście że tak, ale to zależy już od chęci danej osoby na zmianę. Pierwszym krokiem jest naturalnie usunięcie konta oraz aplikacji z telefonu czy komputera. Następnie sama zmiana bywa często ciężka, ponieważ jest to w końcu uzależnienie, a więc trzeba mieć naprawdę silną psychikę, aby przejść przez 5 etapów wychodzenia z uzależnienia : czyli najpierw uldze, później złości, obwinianiu siebie i innych, depresji a na samym końcu akceptacji. Zmiana znajomych i przede wszystkim hobby też jest wskazana, z racji tego że w tym wypadku bardzo łatwo można jest wpaść w błędny krąg, który może pozbawić nas nie tylko znajomych, ale również i możliwości rozwijania się.
Źródło : https://accpol.pl